Biznes  RSS
Rolls-Royce zatrzymał polskie dreamlinery. Były poważne problemy z silnikami w samolotach LOT-u

Narodowy przewoźnik musiał chwilowo wyleasingować samolot od innej linii lotniczej

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Koniec marzeń o blokadzie Nord Stream 2

#zrodlo
Do szuflady trafiła nowelizacja dyrektywy, która mogła być ostatnią szansą na zablokowanie budowy drugiej nitki gazociągu z Rosji do Niemiec. Austriacka prezydencja nie zamierza jej stamtąd wyciągać

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KIO: Firma może podmieniać własne referencje w przetargu

#zrodlo
Uzupełniając dokumenty w przetargu, firma może wskazać inne umowy niż te, które podawała pierwotnie na potwierdzenie, że ma doświadczenie. Nie oznacza to zmiany treści oferty – uznała Krajowa Izba Odwoławcza

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Państwo dostało ostrzeżenie o GetBacku już w grudniu

Pod koniec ubiegłego roku do KNF, UOKiK, GPW i audytorów trafiło pismo od sygnalisty, w którym pojawia się ostrzeżenie w sprawie firmy windykacyjnej. Sprawa trafiła też do służb specjalnych

Tagi: Firma, AUD, PiS, GPW, KNF, UOKiK
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o sukcesji w firmie z 29 poprawkami wraca do Sejmu

#zrodlo
Aż 29 poprawek przyjęła izba wyższa do uchwalonej przez Sejm ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Zdecydowana większość z nich ma jednak charakter wyłącznie techniczny. W praktyce więc droga do przyjęcia nowych przepisów wydaje się otwarta, bowiem trudno przypuszczać, by prezydent nie podpisał ustawy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Padł rekord pomocy publicznej dla firm

#zrodlo
47,75 mld zł świadczeń bezzwrotnych w 2017 r. to o niemal 50 proc. więcej niż w 2016 r., gdy wsparcie finansowe wyniosło 31,89 mld zł – wynika z danych UOKiK opracowanych dla DGP.

Tagi: UOKiK
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sierant: Poznaj siłę własnych pieniędzy

#zrodlo
No i doczekaliśmy się strategii dla warszawskiej giełdy. W ubiegłą środę prezes Marek Dietl przedstawił plan działania składający się z czternastu punktów, które zostały oznaczone wspólnym tagiem #GPW2022. Jeżeli w mediach znaleźliście państwo sformułowania w stylu „14 inicjatyw strategicznych”, to oznacza, że dziennikarze poszli na łatwiznę i przekleili co nieco z oficjalnego komunikatu. I to jest jedna z tych sytuacji, kiedy osoby, które pisały pierwotny tekst, są z tego kopiowania zadowolone. Przekaz medialny (kontekst i użyte sformułowania) jest dokładnie taki, jaki sobie zażyczył klient, cel został więc osiągnięty.

Tagi: Poznań, PiS, GPW
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Design ma ogromne znaczenie

#zrodlo
Posiadanie własnego, niepowtarzalnego i kojarzonego przez klientów produktu lub designu to niewątpliwy atut przedsiębiorstwa, wpływający na jego konkurencyjność

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe krótkie terminy na usunięcie towarów niebezpiecznych

#zrodlo
Dwa dni po zgłoszeniu od organu państwowego, a pięć po informacji od konsumenta, mają e-sklepy na usunięcie groźnych produktów. Tak uznała Komisja Europejska

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Oblicze polskiego rynku fitness: Siła zmowy przeciwko konkurencji, moc zarzutów

Właściciele klubów fitness podzielili się wpływami na polskim rynku. I porozumieli się z operatorem pakietów Multisport, by wykurzyć z branży jego konkurencję. Podejrzewa tak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie wszczął postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom, w tym operatorom popularnych klubów takich jak Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium, Fitness Academy.

Bliski koniec turbowzrostu naszej gospodarki

#zrodlo
Analitycy nie widzą dopalacza, który w 2019 r. pozwalałby nam rozwijać się w tempie wyraźnie ponad 4 proc., jak ma to miejsce teraz.

Tagi: konto
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Płatne reklamy na Facebooku również podlegają RODO

#zrodlo
Promując swój biznes, korzystam z Lead Ads na portalu Facebook. To płatna reklama, umożliwiająca użytkownikom tego medium społecznościowego wypełnienie formularza kontaktowego, gdy są zainteresowani ofertą danej firmy. Czy jako reklamodawca korzystający z Lead Ads powinienem dostosować się do postanowień unijnego rozporządzenia RODO

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ponad dwukrotny zwrot z inwestycji: Na co miasta powinny przeznaczyć środki?

#zrodlo
Problem zanieczyszczenia powietrza coraz częściej trafia na wokandę. Są nawet pierwsze wyroki, korzystne dla mieszkańców. Co powinni zrobić włodarze miast borykających się z największym smogiem? Odpowiedź jest prosta: zainwestować w drzewa.

Tagi: BOR
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Europa nam odjeżdża: Czy Polska ma jeszcze wpływ na Wspólnotę?

#zrodlo
Premier Mateusz Morawiecki będzie mówić w środę w Europarlamencie o przyszłości Wspólnoty. Zapewne poruszy kwestie migracji i bezpieczeństwa energetycznego. Ale czy Polska ma jeszcze wpływ na Wspólnotę?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie każda decyzja ma charakter ekonomiczny? Ideologia także ma swoją cenę

#zrodlo
Jedni lewicowe, inni prawicowe. Zdarza się, że przedsiębiorcy promują nie tylko swoje produkty, lecz także swoje poglądy. Ideologia w biznesie ma jednak swoją cenę.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Ustawa wchodzi w życie

#zrodlo
Cała Polska będzie specjalną strefą ekonomiczną - taki będzie skutek ustawy, która wchodzi w życie w sobotę. Nowe przepisy umożliwiają zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale przede wszystkim mikro, małe i średnie firmy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Agresywna Rosja i izolujące się USA. Polska PiS jest samotna w Europie

Agresywna Rosja oraz odwracające się od Europy Stany Zjednoczone to wielkie wyzwania dla naszej dyplomacji. W tej sytuacji warto zadbać o przyjaciół i rozejrzeć się dookoła, na kogo możemy liczyć.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Calypso i Zdrofit zamieszane w zmowę na rynku fitness? UOKiK podejrzewa 16 firm o nielegalne praktyki

#zrodlo
UOKiK podejrzewa 16 firm, w tym operatorów klubów Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium, Fitness Academy o zmowę ws. podziału rynku - poinformował w piątek UOKiK. Po raz pierwszy postępowanie objęło menadżerów, grożą im kary do 2 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kiedy i jak można zmniejszyć karę umowną

#zrodlo
Prowadzę działalność gospodarczą w branży reklamowo-promocyjnej. Ostatnio dla gminy wykonaliśmy zamówienie o wartości ok. 100 tys. zł, ale 1/3 zamówienia nie została zrealizowana w terminie. Gmina obciążyła nas karą umowną w wysokości 10 tys. zł. Odmówiliśmy jej zapłaty kary, więc kontrahent skierował pozew do sądu. Zdaniem gminy poniosła ona szkodę, bo nie mogła realizować w pełni zadań promocyjnych dla mieszkańców. Czy można uniknąć kary albo ją zmniejszyć? Naszym zdaniem jest zawyżona, wykonaliśmy przecież w terminie 2/3 zamówienia.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Normy obowiązujące na etapie projektowania trzeba spełniać również podczas eksploatacji

Produkuję w swoim zakładzie konserwy mięsne. Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadził u mnie kontrolę, podczas której stwierdził m.in., że na suficie i nadprożach w pomieszczeniu kutrowania farszów mięsnych występują zabrudzenia, a na ścianie w pomieszczeniu hali produkcyjnej farba się łuszczy. Z tego powodu nałożył na mnie karę w wysokości 5 tys. zł. Nie zgadzam się z decyzją, gdyż łuszczącą się farbę na ścianie stwierdzono wyłącznie przy wejściu do hali produkcyjnej.

Tagi: Etaty, Lekarze
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami