Księgowość i Podatki > CIT  RSS
CIT: Limit kosztowy dotyczy wydatków w cenie brutto

Limit, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT, dotyczy wydatków brutto na zakup usług niematerialnych od podmiotów powiązanych – stwierdził dyrektor KIS.

Tagi: CIT, Ustawy
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Świadek: Do pewnego momentu Amber Gold miała pokrycie w złocie, później już nie

#zrodlo
Do pewnego momentu Amber Gold miała pokrycie w złocie, później już nie - powiedział przed komisją śledczą ds. Amber Gold b. kierownik II działu kontroli podatkowej Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku Sławomir Langowski; kontrolował on działalność firmy za okres 2009-12 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wynagrodzenie prezesa jest kosztem bez ograniczeń

#zrodlo
Czynności wykonywane przez prezesa zarządu na podstawie powołania nie są objęte restrykcjami z art. 15e ustawy o CIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Tagi: CIT, Ustawy
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Morawiecki: PiS przywróciło sprawność instytucji państwa

#zrodlo
PiS przywróciło elementarną sprawność instytucji państwa, odzyskało podstawową sprawiedliwość historyczną, odbudowało na pewnym poziomie sprawiedliwość społeczną oraz pozycję Polski na forum międzynarodowym - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak ewidencjonować środki trwałe używane w działalności sezonowej

#zrodlo
W naszej firmie środek trwały jest użytkowany wyłącznie latem. Czy musi być on amortyzowany sezonowo?

Tagi: Firma
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Prolongata przy zapłacie odsetek bez CIT

Spółka, która zaciągnęła pożyczki od podmiotu powiązanego i przez cztery lata nie spłacała mu oprocentowania, może odetchnąć. Fiskus nie ma prawa wyliczyć jej przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

MF: W budżecie nadal mamy nadwyżkę, deficyt pojawi się w drugiej połowie roku

Po maju budżet zapewne nadal będzie miał nadwyżkę, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku - mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r., zostanie zrealizowana - zaznacza.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Szydło: Naszym celem jest, by Polska rozwijała się równomiernie

Polska rozwija się coraz szybciej. Naszym celem jest to, by rozwijała się równomiernie, żeby każdy region miał swoje szanse. Temu służy program zmian w gospodarce, które przeprowadza rząd – mówiła w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Starachowic (Świętokrzyskie), wicepremier Beata Szydło.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zmiany zapowiadane przez MF: Leasing straci na atrakcyjności?

Jeśli wejdą w życie zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące samochodów osobowych, leasing straci na atrakcyjności nie tylko względem zakupu, ale i długoterminowego wynajmu. Pozostałaby natomiast możliwość sprzedaży poleasingowego auta bez podatku dochodowego

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Propozycja MF: Podatnik rozliczy stratę nieprzekraczającą 5 mln złotych

Podatnicy będą mogli jednorazowo pomniejszyć dochód o pięć milionów złotych

Tagi: Podatki
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Czerwińska: Pracujemy nad nową, 5 procentową stawką podatkową dla przedsiębiorców

Polska chciałaby być eksporterem rozwiązań proinnowacyjnych, praw autorskich, patentów i licencji – powiedziała w poniedziałek minister finansów. Zachętą dla przedsiębiorców ma być obniżona stawka podatku dochodowego. „Szacujemy 5 – procentową stawkę” – podała minister finansów Teresa Czerwińska.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Będą kolejne zmiany w podatkach. Oto plany Ministerstwa Finansów


Koniec z deklaracjami VAT i wypełnianiem deklaracji PIT. Resort finansów stawia na ułatwienia dla podatników, zmniejszenie biurokracji, niższe podatki dla biznesu i łatwiejsze przepisy. Resort kierowany przez minister Czerwińską, jak przyznaje, kieruje się zasadą 3xP. Oznacza to, że prawo podatkowe ma być przejrzyste, proste i przyjazne. Czy rzeczywiście tak będzie? Oto najnowsze rządowe plany reform.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Wspólnicy zapłacą podatek od starych zysków


Wspólnicy zapłacą podatek od zysków niepodzielonych wypracowanych przed 2015 r., jeśli do przekształcenia spółki kapitałowej w osobową doszło po tej dacie – wynika z wyroku NSA.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Czerwińska: W przyszłym roku wprowadzimy 9 procentową stawkę CIT, zniesiemy kilometrówkę, podwyższymy limit amortyzacji

Prof. Teresa Czerwińska: Podwyższenie do 150 tys. zł limitu amortyzacji samochodu, likwidacja kilometrówki, 9-proc. podatek dochodowy dla małych przedsiębiorstw, specjalna stawka CIT dla dochodów z innowacji – to tylko niektóre propozycje, które mają szanse wejść w życie od 2019 roku- mówi w wywiadzie dla DGP minister finansów Teresa Czerwińska.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Ustawa naprawcza wróci do Sejmu

Senatorowie wyłączyli z podatku minimalnego najmniejsze powierzchnie wynajmowane, np. pod automaty do kawy, czy lodówki. Przyjęli też zmiany ważne dla twórców, spadkobierców i obdarowanych.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Opodatkowaniu CIT brakuje stabilności. Firmy nie czują się pewnie [RAPORT]

System opodatkowania firm w Polsce nie jest stabilny, ustawa o CIT jest nowelizowana średnio niemal osiem razy w ciągu roku; firmy nie czują się pewnie - wynika z przekazanego PAP raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH poświęconego wprowadzanym w ostatnich latach zmianom podatkowym w CIT.

Tagi: Firma, CIT
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Nieruchomości komercyjne: Będzie wyłączenie z podatku minimalnego

Przedsiębiorcy nie będą płacić daniny od nieruchomości komercyjnych, gdy wynajmowana część budynku nie przekroczy 5 proc. powierzchni.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Wyjaśnienia MF nie po myśli podatników CIT

Niektórzy spośród podatników CIT zmuszeni będą stosować roczny limit kosztów uzyskania przychodów jedynie przez część roku podatkowego. Tak niestety wynika z przepisów przejściowych, a potwierdza to także resort finansów.

Tagi: CIT, PiS
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Najem nieruchomości mieszkalnych: REIT-y mogą być nieatrakcyjne

Firmy inwestujące w najem nieruchomości mieszkalnych faktycznie będą płacić 17,5 proc., a nie 8,5 proc. CIT. Do tworzenia REIT-ów może też zniechęcać skomplikowana struktura holdingowa i ograniczenie inwestycji do nieruchomości mieszkalnych

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć CIT i VAT od eksportu usług informatycznych do Niemiec

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) z siedzibą we Wrocławiu działa w branży IT od 2007 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. 30 kwietnia 2018 r. spółka wykonała usługę informatyczną na rzecz niemieckiego podmiotu (niemiecki podatnik VAT i VAT UE).

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami