Księgowość i Podatki > Działalność gospodarcza  RSS
Padł rekord pomocy publicznej dla firm

#zrodlo
47,75 mld zł świadczeń bezzwrotnych w 2017 r. to o niemal 50 proc. więcej niż w 2016 r., gdy wsparcie finansowe wyniosło 31,89 mld zł – wynika z danych UOKiK opracowanych dla DGP.

Tagi: UOKiK
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Kiedy i jak można zmniejszyć karę umowną

#zrodlo
Prowadzę działalność gospodarczą w branży reklamowo-promocyjnej. Ostatnio dla gminy wykonaliśmy zamówienie o wartości ok. 100 tys. zł, ale 1/3 zamówienia nie została zrealizowana w terminie. Gmina obciążyła nas karą umowną w wysokości 10 tys. zł. Odmówiliśmy jej zapłaty kary, więc kontrahent skierował pozew do sądu. Zdaniem gminy poniosła ona szkodę, bo nie mogła realizować w pełni zadań promocyjnych dla mieszkańców. Czy można uniknąć kary albo ją zmniejszyć? Naszym zdaniem jest zawyżona, wykonaliśmy przecież w terminie 2/3 zamówienia.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polscy przedsiębiorcy to optymiści. Czy prawo sprzyja prowadzeniu biznesu?

#zrodlo

Polscy mikroprzedsiębiorcy przejawiają rozważny optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to konsekwencja przede wszystkim ich dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, ale negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia firmy stwarzane przez państwo – wynika z Indeksu mikroprzedsiębiorczości opracowanego przez firmę inFakt.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zadatek musi być wyraźnie oznaczony w umowie

Jestem przedsiębiorcą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej chciałem kupić auto w komisie, podpisałem nawet umowę i wpłaciłem zaliczkę. Jednak dzień później od umowy odstąpiłem. Prowadzący komis uważa jednak, że zaliczka była zadatkiem i nie mam prawa żądać jej zwrotu. Podobno musiał przygotować auto i poniósł koszty. Na fakturze moja wpłata była oznaczona jako zadatek, ale z umowy wynika, że byłem zobowiązany wpłacić zaliczkę. Czy mam prawo do zwrotu wpłaconej kwoty?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Mały przychód, mały ZUS. Rząd zajmie się obniżeniem składek dla 200 tys. przedsiębiorców

Obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne z obecnych ponad 1200 zł do ok. 660 zł osobom prowadzącym działalność gospodarczą na mniejszą skalę, taki ma być skutek noweli, której projektem we wtorek zajmie się Rada Ministrów. Nowe rozwiązania mają objąć prawie 200 tys. firm.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Wyższe składki dla przedsiębiorców w 2019 r. Zobacz, ile wyniosą

Od 2019 roku wysokość składek, jakie opłaci osoba prowadząca działalność gospodarczą, wyniesie nawet 1300 złotych.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Spółka zapłaci podatek dochodowy od wynajmu powierzchni biurowej

Przychody z tytułu własności nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeśli budynek jest wykorzystywany wyłacznie lub głównie na własne potrzeby podatnika. Problem pojawia się, gdy spółka wynajmuje część powierzchni biurowej innym podmiotom.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Posłowie i senatorowie frontem do biznesu: Chcą ułatwić rozliczanie VAT i zredukować obowiązki wobec GUS

Parlamentarny Zespół Przedsiębiorczości chce ułatwić życie firmom. Myśli o ułatwieniach w rozliczaniu VAT i redukcji obowiązków informacyjnych wobec GUS. MF nie mówi „nie”.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Energetyczna odpowiedzialność biznesu

Czasy, kiedy CSR był traktowany jak moda, odeszły już dawno w przeszłość. Jeszcze niedawno podkreślano, że społeczna odpowiedzialność biznesu ma także swój wymiar biznesowy. Dziś robi się to coraz rzadziej, ponieważ nikt już tego nie kwestionuje

Tagi: Biznes
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Cztery mld zł wsparcia dla 18 tys. małych i średnich firm od EFI i BGK w ramach planu Junckera

Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podwajają do 4 mld zł wsparcie dla ponad 18 tys. MŚP w Polsce w ramach programu wspieranego przez plan Junckera - poinformował w piątek BGK.

Sejm za zmianami w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego

Sejmi uchwalił w piątek prezydencką nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Zakłada ona zwiększenie kompetencji Rady, która będzie mogła opiniować nie tylko ustawy, ale także rządowe strategie i programy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kolejne zatrzymanie ws. wyłudzenia prawie 100 mln zł VAT

Już 24 osoby usłyszały zarzuty w prowadzonym przez gliwicką prokuraturę śledztwie dotyczącym wyłudzenia nienależnego podatku VAT w fikcyjnym obrocie m.in. barwnikami i granulatem propylenu. Chodzi o co najmniej 98 mln zł.

Tagi: Podatki, VAT, Kolej
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamiana pracy na mobilną bez preferencji

Sprawa dotyczy kobiety, która była zatrudniona na umowie o pracę na stanowisku telefonicznego doradcy klienta biznesowego i pracowała stacjonarnie na infolinii. Po jakimś czasie założyła jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której realizowała zadania na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Randstad: 39 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu pół roku

39 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, 54 proc. przedsiębiorców zamierza pozostawić zatrudnienia na obecnym poziomie, 4 proc. chce je zmniejszyć - wynika z najnowszego sondażu firmy Randstad.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Od kiedy można wykonywać działalność gospodarczą według Ministerstwa Przedsiębiorczości

Konstytucja biznesu miała rozwiązać większość bolączek przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że niefrasobliwość ustawodawcy spowodowała zamęt w sprawie, która wydawała się od wielu lat jasna

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

IATA ostrzega przed napięciami w handlu

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzegło w niedzielę, podczas spotkania przedstawicieli tej organizacji w Sydney, przed rosnącymi napięciami w światowym handlu, uprzedzając, że mogą one zaszkodzić branży lotniczej i światowej gospodarce.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Polscy producenci leków podbiją Chiny i Meksyk

Silna ochrona patentowa na medykamenty jest w Unii Europejskiej potrzebna, ale zarazem nie może uniemożliwiać podbijania przez mniejsze firmy rynków pozaeuropejskich. To clou stanowiska Komisji Europejskiej dot. projektowanych zmian w prawie własności intelektualnej.

Tagi: Firma, Chiny
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Konfiskata biznesów przestępczych w nowej odsłonie

Spółki poniosą surową odpowiedzialność nie tylko za umyślne zaniedbania i nieprawidłowości, lecz także za prowadzenie biznesu bez wymaganej ostrożności

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Są konkrety w sprawie nowych zasad rozliczeń WDT

Przedsiębiorca, który sprzeda towar do innego państwa członkowskiego, rozliczy podatek w naszym kraju, ale według zagranicznej stawki.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Ulgę B+R należy korygować na bieżąco

Kto prowadzi działalność badawczo-rozwojową i otrzyma faktury korygujące dotyczące wydatków kwalifikowanych, powinien je uwzględnić w bieżącym okresie – orzekł WSA w Warszawie.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami