Podatki  RSS
Garaż nie pozbawia prawa do zwrotu VAT

Jeśli garaż znajduje się w budynku, to nie trzeba wliczać go do limitu powierzchni domu jednorodzinnego, wyliczanego na potrzeby odzyskania podatku za materiały budowlane – potwierdził dyrektor KIS.

Tagi: Podatki, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prezydent podpisał obszerną nowelę kilku ustaw podatkowych

Prezydent podpisał obszerną nowelę kilku ustaw podatkowych dot. m.in. hazardu, amortyzacji dziedziczonych środków trwałych, tzw. podatku minimalnego od nieruchomości handlowych czy ulgi podatkowej dla niektórych twórców - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Mechanizm podzielonej płatności nie przy regresie ubezpieczeniowym

#zrodlo
Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pismo Federacji Przedsiębiorców Polskich i potwierdziło, że regres ubezpieczeniowy nie powinien być stosowany w ramach wchodzących od 1 lipca 2018 przepisów o podzielonej płatności (ang. split payment). Wyjaśnienie tej kwestii było istotne dla całej branży ubezpieczeniowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu dają prawo do odliczenia VAT. Tak twierdzą sądy

#zrodlo
Organy podatkowe kwestionują możliwość odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z przedsięwzięciami z zakresu CSR. Sytuację mogą jednak zmienić korzystne dla podatników orzeczenia sądowe, a w szczególności niedawny wyrok NSA z 13 czerwca 2018 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowa ordynacja bardziej dla fiskusa czy podatnika?

Kontrola na żądanie sprawdzi się tylko wówczas, gdy podatnik będzie miał zaufanie do fiskusa. Problematyczne może być także podpisanie z organem umowy o współdziałanie. Z kolei mediacja w sprawach podatkowych może się w ogóle nie przyjąć.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Split payment czyli system szans i obaw

#zrodlo
Przedsiębiorcy i eksperci obawiają się utraty płynności przez małe i średnie firmy w związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment, choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że postara się zminimalizować to ryzyko.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wielkie zmiany w podatkach stały się faktem

#zrodlo
Podatnicy obudzili się dziś w nowej rzeczywistości. Od niedzieli mogą dobrowolnie płacić sprzedawcom w mechanizmie split payment. A na żądanie fiskusa muszą składać sześć pozostałych struktur JPK.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Split payment nie przekreśla ulgi na złe długi

#zrodlo
Nawet jeśli nabywca zapłaci sprzedawcy tylko kwotę VAT i nie przeleje ani złotówki na poczet ceny netto, to i tak sprzedawca po upływie 150 dni od terminu płatności będzie mógł odzyskać należny podatek. Tyle że w odpowiedniej proporcji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przy sprzedaży noclegów VAT jest tylko od marży

Usługa turystyczna nie musi być kompleksowa. Nawet jeśli firma odsprzedaje klientom tylko noclegi, bez wyżywienia, przewozu, biletów wstępu na atrakcje turystyczne itp., również powinna wyliczać podatek według procedury VAT-marża – potwierdził NSA.

Tagi: Firma, Akcje, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przewoźnicy płacą 10 tys. zł za swoje roztargnienie

#zrodlo
Fiskus ma prawo ukarać firmę transportową mandatem za podanie w zgłoszeniu przewozu towaru błędnego numeru naczepy – potwierdził WSA w Gdańsku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kolejne zmiany w prawie podatkowym. Księgowi z nowymi obowiązkami

#zrodlo
Podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych są jednymi z wielu, które muszą stosować się do nowej ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r. poz. 723). Do tej kategorii instytucji obowiązanych zalicza się zarówno księgowych – osoby fizyczne prowadzące działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych na podstawie posiadanych uprawnień, jak i podmioty gospodarcze (spółki cywilne, spółki prawa handlowego), oferujące takie usługi i zatrudniające pracowników do usługowego prowadzenia ksiąg.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dostawa do pośrednika wyklucza transakcję łańcuchową

Kto sprzedaje za pośrednictwem spółki z UE towar do innej firmy z Unii, ale przeładowuje go w magazynie pośrednika w Polsce, nie może zastosować stawki 0 proc. VAT – orzekł NSA.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Strata na sprzedaży przedawnionej wierzytelności nie jest kosztem uzyskania przychodu

#zrodlo
Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swoje stanowisko z poprzedniego wyroku – z 18 października 2017 r. (sygn. akt II FSK 1196/15). Wcześniejsze wyroki NSA były korzystne dla podatników (z 23 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 1958/14 oraz z 5 lutego 2015 r., sygn. akt II FSK 3113/12).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fiskus chce się dowiedzieć, co zmienić w VAT. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje uproszczeń

#zrodlo
Do 30 lipca przedsiębiorcy mogą zgłaszać do Ministerstwa Finansów propozycje uproszczeń dotyczących rozliczania podatku od towarów i usług. W piątek ruszyły konsultacje w tej sprawie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

NSA: Preferencja nie tylko dla hipoteki

Preferencja podatkowa dotyczy spłaty każdej pożyczki bankowej, jeśli tylko faktycznie została ona zaciągnięta na własny cel mieszkaniowy, np. zakup domu – potwierdził NSA.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Split payment. Szanse i zagrożenia

#zrodlo
System płatności VAT czekają duże zmiany. 1 lipca wchodzi w życie split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Nowe narzędzie fiskusa z jednej strony pozwoli zwiększyć wpływy do budżetu, z drugiej zaś stanowi kolejny „eksperyment” na przedsiębiorcach. Czy jest się czego obawiać?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Można uwolnić się od podziału płatności. Czy warto rezygnować ze split payment?

#zrodlo

Już niebawem nabywcy zdecydują o podziale płatności, a pośrednio także – o płynności finansowej firm. Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie płatność w pełnej kwocie poprzez odpowiedni zapis w umowie z kontrahentem. Nie zawsze jednak ucieczka od split payment będzie opłacalna.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kupujesz trunek na prezent? Uważaj na VAT

Wręczanie upominków alkoholowych ma służyć utrzymaniu dobrych relacji z kontrahentami i pracownikami. W takich sytuacjach nie zawsze jednak podatek wykazany na fakturze dokumentującej zakup alkoholu może być odliczony.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zaliczka w split paymencie z numerem faktury

#zrodlo
Nie powinno być konsekwencji, jeśli podatnik poda w przelewie zaliczki na konto VAT numer faktury pro forma. Split payment dojdzie do skutku, a podatnik nie powinien mieć problemu z udowodnieniem, jakiej faktury dotyczyła wpłata

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przy płatności w różnych walutach konieczne dwa przelewy

#zrodlo
W praktyce rozliczeń dużych kontraktów, np. na dostawy maszyn czy urządzeń, można spotkać się z sytuacjami, gdy kwota netto wynagrodzenia wyrażona jest w walucie obcej, a kwota VAT – w złotówkach (przy zastosowaniu odpowiedniego kursu NBP). Celem rozwiązania jest uniknięcie różnic kursowych powstałych na kwocie VAT. Czy w takich przypadkach płatności mogą być rozliczane w systemie split payment?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami