Porady finansowe  RSS
Wysłanie emerytury wysokości 4 gr kosztuje 10 zł. ZUS i rząd chcą z tym skończyć

#zrodlo
Resort rodziny i pracy oraz ZUS pracują nad likwidacją świadczeń groszowych.

Tagi: ZUS, Emerytury
Źródło: forsal.pl

Opłata jakościowa. Rząd szykuje kolejny parapodatek dla kierowców

Rząd szykuje kolejny parapodatek nakładany na kierowców. Tym razem chodzi o opłatę jakościową, którą zmotoryzowani Polacy będą musieli uiszczać przy każdym badaniu technicznym samochodów.

Źródło: forsal.pl

Koszty budowy mieszkań w Polsce rosną bardzo wolno w porównaniu z innymi krajami UE

#zrodlo
Koszty budowy mieszkań w Polsce według europejskich statystyk rosną bardzo wolno - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Z danych Eurostatu wynika, że od czwartego kwartału 2015 r. do czwartego kwartału 2017 r. indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych wzrósł jedynie o 1,9 proc.

Źródło: forsal.pl

W 2016 r. 37,9 proc. mieszkańców UE nie było stać na wakacje

#zrodlo
W 2016 r. 37,9 proc. ludności krajów UE nie wyjechało na wakacje, z czego 47,8 proc. z przyczyn ekonomicznych - wynika z danych Eurostatu. W przypadku Polski w wyjazdach turystycznych nie uczestniczyło 43,2 proc. osób, z tego 49,4 proc. z powodów finansowych.

Źródło: forsal.pl

Metoda "na wnuczka" wciąż działa. Tylko w zeszłym roku oszuści wyłudzili 50 mln zł

#zrodlo
Tylko w ubiegłym roku przestępcy wyłudzili od osób starszych ponad 50 mln zł, a w ciągu ostatnich kilku lat kwota ta osiągnęła prawie 250 mln zł - poinformował w czwartek Związek Banków Polskich, który wspólnie z policją i strażą miejską rozpoczął kampanię "Seniorze nie daj się!".

Kredytowe eldorado. Węgrom udało się już oddłużyć, a Polakom nadal nie

#zrodlo
W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne o wartości 68 mld zł – wynika z danych NBP. Wartość umów nie rośnie szybko, ale ponieważ przeciętny okres kredytowania się wydłuża, to zadłużenie idzie w górę.

Źródło: forsal.pl

Polacy wśród najbardziej zadłużonych członków UE. Kredyty idą w górę

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne o wartości 68 mld zł – wynika z danych NBP. Wartość umów nie rośnie szybko, ale ponieważ przeciętny okres kredytowania się wydłuża, to zadłużenie idzie w górę.

Źródło: forsal.pl

Rządowe Centrum Legislacji: Ustawa o PPK może być niezgodna z konstytucją

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych może być niezgodna z art. 32 konstytucji, który mówi o równości wobec prawa - wynika z opinii przedstawionej przez Rządowe Centrum Legislacji. Zdaniem ekspertów, konstytucję może naruszać m.in. uprzywilejowana pozycja PFR TFI i nierówny czas wejścia w życie ustawy.

Tagi: PIT, Ustawy
Źródło: forsal.pl

Ile łącznie wynosi majątek stu najbogatszych Polaków?

Na pierwszym miejscu tegorocznej listy Wprost 100 najbogatszych Polaków znalazł się Michał Sołowow, za nim Zygmunt Solorz i rodzeństwo Kulczyków. Największy spadek wobec ubiegłorocznego zestawienia zaliczył Leszek Czarnecki - spadł o 15 pozycji na 22. miejsce. Polscy krezusi zgromadzili 142 mld zł.

Tagi: ZUS, Spadek
Źródło: forsal.pl

Dlaczego polskie mieszkania drożeją wolniej niż w innych krajach UE?

Już od dłuższego czasu pojawiają się informacje o tym, że polski rynek mieszkaniowy jest jednym z najstabilniejszych w całej Europie. Dzięki najnowszym danym Eurostatu można przekonać się, czy to prawda. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl oprócz Polski przeanalizowali również inne kraje Starego Kontynentu. W niektórych tych państwach, wzrosty cen mieszkań (napędzane m.in. tanim kredytem), stwarzają zagrożenie dla stabilności gospodarczej.

Źródło: forsal.pl

Niemiłe przygody Marka Twaina

Niedługo po 49 urodzinach Mark Twain, jeden z najinteligentniejszych i najlepiej sprzedających się pisarzy w historii, musiał ogłosić bankructwo. Jak do tego doszło opisuje Alan Pell Crawford w książce „How Not to Get Rich: The Financial Misadventures of Mark Twain”

Tagi: PiS, Rodzina
Źródło: forsal.pl

PPK unikną losu OFE? Analizujemy zmiany w projekcie ustawy

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy projekt ustawy o PPK (Pracowniczych Planach Kapitałowych). Nowością w dokumencie jest m.in. zapis, że środki zgromadzone w ramach PPK będą własnością prywatną. Tym samym PPK mają uniknąć losu OFE.

Źródło: forsal.pl

Polscy konsumenci są zadłużeni na 43 mld zł

Ponad 2,4 mln konsumentów ma do oddania dług na prawie 43 mld zł, z kolei 237 tys. przedsiębiorców powinno zwrócić swoim wierzycielom 8,6 mld zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Kaczmarski Inkasso - najstarsza firma windykacyjna w Polsce - w 2017 r. przyjęła do windykacji 1,05 mln spraw, których wartość nominalna przekroczyła 4,07 mld zł.

Tagi: Firma
Źródło: forsal.pl

Ponad 300 tys. Polaków zalega z alimentami

668 tys. zł niezapłaconych alimentów ma ojciec, który od 10 lat figuruje w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. To rekordzista. Ponad 300 tysięcy alimentacyjnych dłużników zalega z zapłatą prawie 12 mld zł.

Źródło: forsal.pl

Allegro - jak kupować na raty? Przewodnik krok po kroku

Opcja „kupuj na raty” umożliwia użytkownikom Allegro robienie zakupów w dowolnym momencie. To rozwiązanie przydaje się szczególnie w przypadku wydatków, które pojawiły się nieplanowane, a na których pokrycie nie wystarczą nam środki zgromadzona na koncie bankowym. Z płatności ratalnych można skorzystać w przypadku zakupów o łącznej wartości zawierającej się w przedziale od 300 złotych do 20 tysięcy złotych.

Źródło: forsal.pl

Azja przyciąga pieniądze. Zamożni Azjaci bogacą się szybciej niż ktokolwiek inny na świecie [WYKRESY]

W zeszłym roku zamożni Azjaci bogacili się szybciej niż ktokolwiek inny na świecie. Zasoby majątkowe posiadane przez osoby o wysokich dochodach w regionie Azji i Pacyfiku wzrosły o prawie 15 proc. do poziomu 21,6 bln dol. w 2017 roku, wynika z najnowszego raportu Capgemini SE.

Tagi: Dochody, Dolar, PGE
Źródło: forsal.pl

Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie. Dlaczego?

Niemal co druga złotówka wydawana przez Polaków na mieszkania trafia na konta deweloperów. To najwyższy wynik w historii i najwyższy w gronie dużych krajów UE – wynika z analizy Open Finance opartej o dane europejskiego urzędu statystycznego. Rosnące ceny mieszkań mogą rodzimy wynik jeszcze poprawić.

Źródło: forsal.pl

Bogaci bogacą się coraz szybciej. Milionerzy posiadają dziś połowę majątku osobistego na świecie [WYKRESY]

Bogaci stają się coraz bogatsi i robią to o wiele szybciej niż wcześniej. Obecnie w rękach milionerów jest połowa majątku osobistego świata.

Źródło: forsal.pl

Branża ubezpieczeniowa boi się nowych wydatków

Według wstępnych szacunków KNF po uchwale Sądu Najwyższego, dającej poszkodowanym nowe tytuły do wypłat zadośćuczynień, koszty ubezpieczycieli wzrosną między 600 mln a 16 mld zł. Przy tak szerokich widełkach przeliczenie nowych obciążeń na składki jest niemożliwe, ale należy się spodziewać wzrostu cen.

Źródło: forsal.pl

Ruszył pierwszy polski sklep z kredytami bankowymi online

Uruchomiona została platforma FinAi, pierwszy niezależny sklep z kredytami bankowymi online, poinformowała spółka. W 2020 r. firma planuje udzielić za pośrednictwem platformy kredytów o wartości 1 mld zł. Do końca roku na platformie na znaleźć się sześć banków.

Tagi: Firma, kredyt
Źródło: forsal.pl

reklama
Polecamy
Nowoczesne rozwiązanie dla firm – księgi handlowe online

#zrodlo
Wśród polskich przedsiębiorców panuje przekonanie, że samodzielne prowadzenie rozliczeń finansowych jest bardzo czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i podatków. W przekonaniu tym jest ziarno prawdy, jednak w ostatnim czasie pojawiło się rozwiązanie, które pozwala na szybkie, a co najważniejsze, zgodne z prawem tworzenie i gromadzenie dokumentacji finansowej firmy – księgi handlowe online. […]

Źródło: www.finanseosobiste.pl

reklama
Kontakt z nami