Wiadomości z tagiem Banknoty  RSS
Od 1 lipca wpłatomaty mogą blokować pieniądze

03.07.2018 15:59


Już od wczoraj wpłatomaty mogą zatrzymywać niektóre banknoty do dokładniejszej kontroli. To wynik nowego zarządzenia Narodowego Banku Polskiego, na mocy którego banki są zobligowane do zatrzymywania "podejrzanych" pieniędzy.

Źródło: inwestycje.pl

Wpłatomaty mogą zablokować banknoty. Na konto wpłynie mniej pieniędzy

01.07.2018 17:56

Wraz z początkiem lipca banki mają obowiązek zatrzymywania banknotów, do których autentyczności mają wątpliwości.

Źródło: www.money.pl

Miliony złotych w jednym pomieszczeniu. Oto sortownia banknotów NBP

13.05.2018 9:00


Niedostępna dla postronnych sortownia banknotów Narodowego Banku Polskiego to Twoje Niesamowite Miejsce w Faktach RMF FM. Dziennie przez maszyny ustawione w pomieszczeniu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych przechodzi pół miliona sztuk banknotów. "Banknoty sortuje się, żeby odzyskać jak najwięcej banknotów dobrej jakości, które można skierować do obiegu na rynku. Zdecydowana większość banknotów może być wprowadzona ponownie do obiegu. Urządzenia odczytują cechy banknotów: czy nie są wiotkie, pogniecione. W takiej sytuacji...

Źródło: www.rmf24.pl

NBP: przybywa banknotów o wysokich nominałach

13.04.2018 11:15


W portfelach Polaków przybywa banknotów o nominałach 500 zł i 200 zł – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. Rok po wprowadzeniu „Sobieskich” do obiegu, ich liczba zwiększyła się sześciokrotnie.

Źródło: www.bankier.pl

Miałeś już w portfelu nową "pięćsetkę"? Jeśli nie, to nic dziwnego

12.04.2018 23:57

Choć majestatyczny profil zwycięzcy spod Wiednia zdobi nowe polskie banknoty od ponad roku, to nieczęsto mamy okazję cieszyć się nim w portfelu. Nie dość, że stanowią promil wszystkich, to jeszcze w większości zalegają w bankowych skarbcach.

Źródło: www.money.pl

Wybrano najpiękniejszy banknot 2017 roku

06.04.2018 12:19


International Banknote Society, stowarzyszenie skupiające notafilów z całego świata, ogłosiło wyniki konkursu na banknot 2017 r. Po raz drugi z rzędu wygrał papier wyemitowany przez Szwajcarski Bank Narodowy.

Źródło: www.bankier.pl

Wybrano najpiękniejszy banknot 2017 roku

06.04.2018 12:19


International Banknote Society, stowarzyszenie skupiające notafilów z całego świata, ogłosiło wyniki konkursu na banknot 2017 r. Po raz drugi z rzędu wygrał papier wyemitowany przez Szwajcarski Bank Narodowy.

Źródło: www.bankier.pl

NSA o obrocie bitcoinem: Kryptowaluta to prawo majątkowe

03.04.2018 11:59

Zgodnie z art. 227 ust. 1 Konstytucji RP. wyłączne prawo emisji pieniądza przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. Z kolei art. 31 i art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim stanowi, że znakami pieniężnymi Rzeczpospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Dlatego bitcoin nie jest obiegową postacią pieniądza, gdyż nie przysługują mu atrybuty prawnego środka płatniczego w świetle obowiązującego porządku prawnego.  W praktyce stosunków cywilnoprawnych bitcoin stanowi rodzaj mienia w rozumieniu art. 44 Kodeksu cywilnego.  Z treści przepisu art. 18 ustawy o PIT, stanowiącego rozwinięcie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, wynika, że za przychód z praw majątkowych uważa się przychód ze sprzedaży zakupionej kryptowaluty bitcoin  - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródło: www.podatki.biz

Wielka Brytania: miedziaki i 50-funtówka znikną z obiegu?

14.03.2018 9:47


Brytyjski rząd przygląda się zasadności utrzymywania w obiegu monet 1- i 2-pensowych oraz banknotów o nominale 50 funtów. Spadający udział transakcji gotówkowych, będący m.in. wynikiem bardzo szybkiego wzrostu popularności kart zbliżeniowych, a także wysokie koszty emisji „miedziaków” mogą przypieczętować los trzech z ośmiu będących obecnie w użyciu nominałów.

Źródło: www.bankier.pl

Kontakt z nami