Księgowość i Podatki > VAT  RSS
Inspektor ochrony danych bez zwolnienia z VAT

#zrodlo
Mały podatnik, o sprzedaży nieprzekraczającej 200 tys. zł, traci prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług, jeśli zajmie się doradzaniem z zakresu RODO – stwierdził dyrektor KIS.

Tagi: Podatki, VAT
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Ofiary afery outsourcingowej bez prawa do odliczenia VAT

Fiskus nie będzie badał, czy firma, która oddała, a następnie wypożyczyła własnych pracowników tylko po to, by osiągnąć korzyści podatkowe, wiedziała, że bierze udział w przestępstwie.

Tagi: Firma, VAT, Fiskus, ING
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu dają prawo do odliczenia VAT. Tak twierdzą sądy

#zrodlo
Organy podatkowe kwestionują możliwość odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z przedsięwzięciami z zakresu CSR. Sytuację mogą jednak zmienić korzystne dla podatników orzeczenia sądowe, a w szczególności niedawny wyrok NSA z 13 czerwca 2018 r.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Członkowie grupy przestępczej wyłudzającej VAT zasiądą na ławie oskarżonych

#zrodlo
Wydział I ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie w dniu 29 czerwca 2018 roku skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia p-ko obywatelowi hiszpańskiemu Josepowi D.H., którego oskarżono o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w skład której wchodzili obywatele Polski, Hiszpanii oraz państw Ameryki Łacińskiej. Aktem oskarżenia objęto również dziesięciu członków tej grupy przestępczej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kupujesz trunek na prezent? Uważaj na VAT

Wręczanie upominków alkoholowych ma służyć utrzymaniu dobrych relacji z kontrahentami i pracownikami. W takich sytuacjach nie zawsze jednak podatek wykazany na fakturze dokumentującej zakup alkoholu może być odliczony.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Zaliczka w split paymencie z numerem faktury

#zrodlo
Nie powinno być konsekwencji, jeśli podatnik poda w przelewie zaliczki na konto VAT numer faktury pro forma. Split payment dojdzie do skutku, a podatnik nie powinien mieć problemu z udowodnieniem, jakiej faktury dotyczyła wpłata

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Przy płatności w różnych walutach konieczne dwa przelewy

#zrodlo
W praktyce rozliczeń dużych kontraktów, np. na dostawy maszyn czy urządzeń, można spotkać się z sytuacjami, gdy kwota netto wynagrodzenia wyrażona jest w walucie obcej, a kwota VAT – w złotówkach (przy zastosowaniu odpowiedniego kursu NBP). Celem rozwiązania jest uniknięcie różnic kursowych powstałych na kwocie VAT. Czy w takich przypadkach płatności mogą być rozliczane w systemie split payment?

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Split payment: Przedsiębiorcy będą mieli mniej pieniędzy do dyspozycji

#zrodlo
Podzielona płatność wpłynie negatywnie na płynność finansową firm. Przyznają to zarówno eksperci podatkowi, jak i samo Ministerstwo Finansów

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Co zrobić z pieniędzmi na rachunku VAT?

#zrodlo
Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT będą własnością przedsiębiorcy, ale nie będzie on mógł nimi dysponować wedle swojego uznania

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Split payment: MF odpowiada na pytania w sprawie podzielonej płatności

#zrodlo
Podzielona płatność dotyczy przelewów w banku lub SKOK (komunikat przelewu). W efekcie zapłata gotówką wyklucza możliwość zastosowania nowego systemu.

Tagi: Gotówka, SKOK
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Split payment od 1 lipca. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o podzielonej płatności w VAT

#zrodlo
W niedzielę 1 lipca wchodzą w życie przepisy o podzielonej płatności (ang. – split payment). W związku z tym każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, dostał już od swojego banku lub SKOK informację o założonych rachunkach VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorcy, a co dla jego kontrahentów? W dzisiejszym przewodniku zebraliśmy najważniejsze informacje na temat split paymentu.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć sprzedaż wynajmowanego przez firmę mieszkania


Y sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zajmuje się m.in. wynajmem nieruchomości, w tym mieszkań. Spółka prowadzi działalność od 1995 r. i nie ma statusu małego podatnika ani CIT, ani VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem VAT czynnym. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, VAT i zaliczki na CIT opłaca za okresy miesięczne. W maju 2005 r. spółka nabyła od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny (odrębna własności lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) położony w Krakowie za 120 000 zł.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

MF: Podzielona płatność zrewolucjonizuje VAT, ale jest potrzebna

Lada dzień wejdzie w życie mechanizm dobrowolnej podzielonej płatności w VAT, kolejne narzędzie uszczelnienia systemu podatkowego - mówili w środę przedstawiciele MF. Przyznali, że to rewolucja, ale potrzebna - bez niej nie będzie dalszych efektów w walce z patologiami podatkowymi.

Tagi: VAT, Kolej
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

PwC: JPK istotnym elementem walki z szarą strefą, jego potencjał jest dużo większy

Obowiązek raportowania Jednolitym Plikiem Kontrolnym (JPK) jest istotnym elementem uszczelniania systemu podatkowego, fiskus wykorzystuje go do wykrywania fałszywych faktur, niemniej potencjał do wykorzystania tego narzędzia jest dużo większy - wynika z analizy PwC.

Tagi: Fiskus
Źródło: www.gazetaprawna.pl

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzewane o udział w grupie wyłudzającej VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o udział w grupie przestępczej, która miała nie odprowadzać podatku VAT - dowiedział się we wtorek PAP. Uszczuplenia miały w tym przypadku wynieść ok. 3,5 mln zł.

Tagi: Podatki, VAT, ABW
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Gruza: Sytuacja nie pozwala na obniżkę stawki VAT w 2019 roku

Sytuacja makroekonomiczna i budżetu nie pozwala na obniżkę stawki VAT w 2019 r. – powiedział w radiu TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

MF zmuszony do zmian w VAT. Na niższy podatek będziemy musieli poczekć

Obowiązujące podwyższone stawki staną się normą, za to mają być automatycznie obniżane w czasie gospodarczej prosperity – taki wariant zmian w przepisach jest rozważany w Ministerstwie Finansów.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Gruza: Naszym priorytetem na dwa lata są uproszczenia w systemie podatkowym

Resort finansów koncentruje się obecnie na upraszczaniu systemu podatkowego i na ułatwieniach dla przedsiębiorców - powiedział w poniedziałek w Olsztynie wiceminister finansów Paweł Gruza. Jak dodał, jest to możliwe po tym, jak wcześniej uszczelniono i poprawiono system podatkowy.

MF: W budżecie nadal mamy nadwyżkę, deficyt pojawi się w drugiej połowie roku

Po maju budżet zapewne nadal będzie miał nadwyżkę, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku - mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r., zostanie zrealizowana - zaznacza.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Split payment: Banki sfinansują zaburzenia płynności

Już za tydzień firmy będą mogły rozliczać VAT w systemie split payment. Bankowcy myślą, jak odzyskać choć część wydatków poniesionych na jego wdrożenie

Źródło: dziennik.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami